August 2011
Back to front page in English Click here
Nõukogude okupatsiooniajale ja mõnele laulva revolutsiooni tähtsündmusele tagasivaatav ja ka põikeid tänapäeva ja II maailmasõja aega sisaldava triloogia "Sulepeaga idarindel" esimene osa "Eesti jõulud Kremlis" nüüd raamatupoodides üle Eesti. Raamatu sündmused algavad aastast 1969. Vt. ka TV 3 reportaazi, link all.
"Suurepärane ja väga vajalik raamat. Hea hooga kirjutud huvitav ja sisutihe jutustus mitmetest Eestile väga olulistest sündmustest meie imelisel vabanemisperioodil, mida paljud enam ei lootnud kõike tasandava harjumuse tõttu."
Raul Kuutma,
Eesti Soomepoiste Ühingu kauaaegne esimees ja auesimees
Raamatus on veelkord pikem ja täiendatud meenutus Eesti läbi aegade suurimast välispoliitilisest võidust - väikse grupi eestlaste juhtimisel eesotsas akadeemik Endel Lippmaaga teoks saanud, Poola ja Baltimaade okupeerimisele ja Soome ründamisele eelnenud Hitleri ja Stalini salatehingu ülestunnistamisest Kremlis 1989. aasta jõululaupäeval.
Raamatu teljeks on inimesed, nende mõtted, tunded ja saatuselood eri ajajärkudel. Omapärane rännak läbi aja, kaasas sõbrad ja nende meenutused Eestist, Soomest, Rootsist, Saksamaalt, Inglismaalt jm. Raamat algab lapsepõlvest Kopli liinidel 1960ndail ja kohtumisest Astrid Lindgreniga 1989. aastal kirjaniku kodus Stockholmis. Raamatus on mh ka meenutused KGB väsimatust huvist ajakirjanike töö vastu, inimeste valikutest aususe ja autuse vahel, ja ka peatükk Soomest, kus lisaks muljetele soomlastest ja Soomest ning kogemustele Soome ajakirjanduses meenutatakse ka mõningaid Soomes kaua tabuks olnud, aga tihedalt ka Eesti ajalooga seotud teemasid.
Veel vihjeid sisust:
Kellele Kopli liinide lastest tulistas Nõukogude piirivalve kuuli jalga ja miks? Kellele Eesti ajakirjanikest korraldas vanaisa 1969. aasta jõululaupäeval "õppuse", et kuueaastane teaks, kust püssi saab, kui algab uus vabadusvõitlus? Kes Nõukogude Eesti tuntud majandusajakirjanikest Noorte Hääle toimetuses saatis KGB instrueerimiskoosolekul Tallinnas Ajakirjandusmajas 80.ndate keskel KGB ohvitserid kõigi ees pikalt? Mida soovis Astrid Lindgren raamatu autoriga kohtudes Eesti lastele oma kodus Stockholmis laulva revolutsiooni ajal kaks ja pool aastat enne Eesti taasiseseisvumist?
Miks juba enne sõda tuntud ja armastatud estraadikunstniku Vladimir Sapoznini alias Boba tilluke lapselapselaps osutus kurjategijaks, kelle pilti ei tohtinud Nõukogude Eesti ajalehte panna? Kuidas noorest saare neiust sai soomlasega abiellumise pärast Tartu Ülikoolis "kurjategija", kes ei väärinud pärast Eestisse naasmist isegi tagasivõttu komsomoli? Millisest rumalast venelaste korraldusest Saaremaa juhtidele rääkis autorile 1982. aastal esimene ajakirjandustudengina intervjueeritud Eesti NSV ametnik? Mida mäletab raamatu autor kauaaegsest toakaaslasest Noorte Hääles Toomas Sildamist, aga ka oma praktikajuhendajatest, suure missiooniga ajakirjanikest nagu Helle Kulo, Helju Rauniste, ja ka Toivo Aarest? Kes Soome ajakirjanikest peab Talvesõja alguspäeva oma lapsepõlve õnnelikumaks päevaks ja miks?
Mitu Soome presidenti ja peaministrit pandi pärast II maailmasõda Helsingis sõjasüüdlastena venelaste korraldusel vangi ja mis rolli etendas selles Eestiski juba 1940. nö rahvarevolutsiooni organiseerimas käinud seltsimees Zdanov? Millal ja kus tuli esiettekandele teos, mille helilooja Sostakovits kirjutas Zdanovi tellimusel Punaarmee võidumarsiks Helsingis? Millise rahvuskillu kümneid tuhandeid liikmeid küüditati pärast Vene-Soome rahulepingu lõppu Soomest Siberisse ja Kasahstani? Miks Eesti legendaarse diplomaadi Ernst Jaaksoni ja tema ülemuse plaan teha Eesti kilud maailmakuulsaks lendas USAs õhku? Milline kättemaksuaktsioon korraldati Baltimaade okupeerimise järel nõukogude okupatsioooni mittetunnustamispoliitika ajaloolise deklaratsiooni allkirjastanud USA riigisekretäri asetäitjale Sumner Wellesile?
Kas Moskvat ärritavate ajakirjanike elu tundus turvalisem laulva revolutsiooni või Putini võimuletuleku järel? Kui mitu ajakirjanikku on tapetud Venemaal nende töö tõttu viimasel kahel kümnendil?
Millisesse riiki lootis selle riigi diplomaatilise kirjavahetuse arhiivi põhjal veel nädal enne arreteerimist pageda 1940. aasta suvel koos perega Eesti president Konstantin Päts? Kuidas tuleks tuntuima Eesti dirigendi arvates õpetada kogu maailmas lastele ajalugu senise ajalooõpetuse asemel? Kuidas Lennart Meri telefonikõne ja palve tegid raamatu autorist kogemata sellise kaaluga Eesti häkkeri, et sellest kirjutas 90-ndail ka Soome meedia? Mis asutus täitis Kopli liinidel 60ndail ja 70ndail kohaliku nädalalehe rolli? Mida ütles ametnike äraostetavusest Eestis ja äraostmise hinnast president Lennart Meri? Kuidas võrrelda Soomet ja teisi Põhjamaid Eestiga, ja ka Eesti ja Soome praeguseid presidente ja nende eetikat? Milline on soomlane sõbrana?
Kuidas soomlasega abiellunud neiust sai Eesti NSV-sse ja Tartu Ülikooli naasmise järel "kurjategija", keda ei sobinud enam ka komsomoli tagasi võtta - mis sai ta tagasivõttu takistanud punasest üliõpilasneiust ja mis eriala ta endale tulevikus valis? Mitu tonni kaalus laulva revolutsiooni ajal Eesti kaalukaim vabadusvõitleja? Miks Eestimaa kommunistide viimane jäägitult Moskva-meelne pealik Karl Vaino ei sallinud Tallinna loomaaeda? Jne.
Vastuseid loe triloogia "Sulepeaga idarindel" esimesest osast "Eesti jõulud Kremlis". 256-leheküljelise raamatu trükkis Tallinna Raamatutrükikoda, raamat maksab 199 krooni. Müügil Rahva Raamatu ja Apollo raamatukauplustes. Saadaval ka netist, nt. SIIN.
Raamatu esitlus toimus Viru keskuses IV korrusel Rahva Raamatu poes. Esitlusel võtsid sõna Tallinna viimase okupatsioonieelse linnapea, Vabadussõjas idarindel võitlusi juhtinud kindral Aleksander Tõnissoni poeg, Tallinna Kopli kunstikooli kunstikallaku asutaja ja pikaaegne vedaja ning ka raamatu üks tegelasi, õpetaja Leo Tõnisson, akadeemik Endel Lippmaa jt.
Vaata ka TV3 reportaazi raamatu esitlusest SIIT (Uudis alates 6. minutist pärast Stingi)
Back to front page in English Click here